BTC$29880

ETH$3666

Шукати

2023 став роком великих мовних моделей

У 2023 році сфера штучного інтелекту зазнала значного прогресу, зокрема в галузі великих мовних моделей. Ці події стали проміжним етапом між попередніми проривами та очікуванням більш потужних досягнень у майбутньому. Важливо, що інструменти генеративного ШІ отримали широке визнання, ставши центром дискусій в ІТ-індустрії.

Провідні технологічні компанії зробили значні інвестиції в технології штучного інтелекту, сприяючи трансформаційному впливу штучного інтелекту в різних секторах. Рік підкреслив широке впровадження генеративного ШІ, а прогнози вказують на те, що значна більшість підприємств впроваджуватимуть API та моделі GenAI. У цій статті ми розглянемо найважливіші історії та запуски в секторі штучного інтелекту протягом 2023 року, надаючи уявлення про вплив і тенденції, які формують майбутнє цієї галузі.

Щоб полегшити розуміння різних інструментів і розробок, ми класифікували їх за категоріями.

Генерування тексту

 • Gemini: Модель Gemini від Google — це надійна модель штучного інтелекту, яка позиціонується як прямий конкурент ChatGPT від OpenAI. Ґрунтуючись на фундаменті PaLM 2 від Google, Gemini включає обробку природної мови для ефективного розуміння та обробки мови у вхідних запитах і даних. Зокрема, він інтегрує можливості розуміння та ідентифікації зображень, усуваючи потребу в зовнішньому оптичному розпізнаванні символів.
 • Bard: Google Bard —- це чат-бот на основі штучного інтелекту, розроблений Google, який використовує обробку природної мови та машинне навчання для імітації розмови, подібної до людської. Навчений на різноманітному наборі даних, що включає текст, код і зображення, Бард отримує доступ до інформації з Інтернету в режимі реального часу. Це дозволяє Барду функціонувати в якості персонального асистента ШІ, допомагаючи у виконанні таких завдань, як відповіді на електронні листи, створення контенту, переклад документів і узагальнення нотаток для зустрічей.
 • Mistral 7B: Mistral 7B, що має 7,3 мільярда параметрів, є потужною мовною моделлю, яка представляє собою значний прогрес у можливостях великих мовних моделей. Завдяки таким функціям, як увага до згрупованих запитів (Grouped-query Attention) для прискорення часу виведення та увага до ковзних вікон (Sliding Window Attention) для ефективної обробки довгих текстових послідовностей, модель є вільно доступною для завантаження, роблячи свій внесок у спільноту ШІ з відкритим вихідним кодом.
 • GPT-4: Модель GPT-4 від OpenAI — це останнє доповнення до великої серії мовних моделей, здатне обробляти як зображення, так і текстові вхідні дані для генерації текстових результатів. GPT-4 фокусується на покращеному вирівнюванні, пристосовуючись до намірів користувача та мінімізуючи образливий вміст. Він чудово обробляє складні підказки, адаптується до тонів, емоцій і різних жанрів, а також вміє обробляти зображення, генерувати код і розуміє 26 мов.
 • OverflowAI: Новий інструмент від Stack Overflow під назвою OverflowAI, який поєднує в собі досвід платформи зі штучним інтелектом, включаючи обробку природної мови та генеративний ШІ. OverflowAI використовує ШІ для надання точних відповідей і підтримує співпрацю, полегшуючи розробникам вирішення проблем і ефективну спільну роботу.
 • Llama 2: Найновіша велика мовна модель Meta AI, Llama 2, розроблена для підвищення ефективності та безпеки. Використовуючи навчання з підкріпленням і моделювання винагороди, Llama 2 покращує процес прийняття рішень, щоб генерувати корисні та безпечні результати. Придатна для таких завдань, як генерація тексту, підбиття підсумків і відповіді на запитання, Llama 2 демонструє досягнення у великих мовних моделях.

Генерування зображень

 • Midjourney 5.2: модель Midjourney 5.2, що являє собою вдосконалений генератор художніх зображень зі штучним інтелектом, підвищує ефективність і роздільну здатність, перетворюючи текстові підказки на зображення в Discord. Користувачі мають додаткову можливість змінювати завантажені зображення. Midjourney доступний на Discord, пропонуючи зручну платформу для створення, масштабування та обміну мистецтвом, створеним штучним інтелектом, без особливих зусиль.
 • Adobe Firefly: Нещодавнє доповнення до набору продуктів Adobe, Firefly представляє генеративні ШІ-моделі для створення візуального контенту. Цей інструмент призначений для генерації інструментів, створення варіацій існуючих зображень і потенційної трансформації фотографій і відео на основі підказок користувача. Перша модель, запущена у вигляді публічної бета-версії, фокусується на створенні зображень і текстових ефектів.
 • Shutterstock: Shutterstock представив свою платформу для створення зображень зі штучним інтелектом, яка використовує технологію конвертації текстових підказок у зображення, що підлягають ліцензуванню. Ця платформа створена для забезпечення безперешкодного творчого процесу і є результатом співпраці Shutterstock з OpenAI.
 • DALL-E 3: OpenAI представила DALL-E 3, останню ітерацію своєї моделі штучного інтелекту, що генерує зображення. Побудована на основі ChatGPT, ця версія ставить на перше місце зручність для користувача, усуваючи необхідність у складному швидкому проектуванні. Працюючи на основі природної мови або підказок, модель точно генерує зображення, що відповідають наданим описам.
 • Google Imagen 2: Google запускає Imagen 2, передову технологію генерації зображень в рамках свого пакету Vertex AI. Використовуючи технологію Google DeepMind, цей інструмент перетворює текст на зображення, що призводить до покращення якості зображень та впровадження нових функцій. Imagen 2 пропонує такі можливості, як домальовування, зафарбовування та можливість використовувати еталонне зображення. Ознайомитися з Imagen 2 можна, зареєструвавши безкоштовний обліковий запис у Google Cloud і отримавши доступ до нього за допомогою пакета Vertex AI.

Генерування відео

 • Stable Video Diffusion: Stability AI представляє Stable Video Diffusion — модель генерації відео з відкритим вихідним кодом, доступну на GitHub. Ця модель, призначена для таких галузей, як реклама, маркетинг, телебачення, кіно та ігри, доступна через API платформи для розробників Stability AI, підкреслює як продуктивність, так і безпеку. Вона пропонує інтерполяцію кадрів для виведення відео з частотою 24 кадрів в секунду, а також включає в себе заходи безпеки і нанесення водяних знаків.
 • Pika: Pika 1.0, розроблена Pika Labs, набула значної популярності як оновлена модель ШІ, що дозволяє користувачам створювати та редагувати відео в різних стилях, включаючи 3D-анімацію, аніме, мультфільми та кінематограф. Pika 1.0 підтримує конвертацію тексту у відео, зображення у відео та відео у текст, що робить створення відео доступним і зручним як для аматорів, так і для професійних творців.
 • HeyGen: Стартап HeyGen —- це сучасна платформа для створення відео зі штучним інтелектом, яка спрощує процес створення відео, дозволяючи користувачам створювати якісні та цікаві відео без особливих зусиль. Вона включає в себе такі функції, як голос за кадром за допомогою штучного інтелекту, адаптивні аватари (з можливістю використовувати власне обличчя) та шаблони для створення контенту.
 • Runaway Gen-2: Runway представив модель Gen-2 — генеративний ШІ, що дозволяє користувачам без особливих зусиль створювати повноцінні відео, використовуючи текстові підказки, зображення або наявні відео. Gen-2 пропонує вісім режимів, зокрема «Текст у відео», «Зображення у відео», «Стилізація», «Розкадрування», «Маска», «Рендер» і «Налаштування». Режим «Розкадрування» перетворює макети на повністю стилізовані та анімовані візуалізації, надаючи універсальні можливості для творчого синтезу відео.
 • VideoPoet: Інструмент VideoPoet від Google — це модель штучного інтелекту для створення відео, яка пропонує різноманітні мультимодальні функції. Завдяки можливостям перетворення тексту у відео, перетворення зображення у відео, стилізації відео, зафарбовування та розфарбовування відео, а також перетворення відео в аудіо, VideoPoet об’єднує різні функції для створення відео в одну систему. Для обробки відео та зображень використовуються такі методи, як MAGVIT V2, та SoundStream для роботи зі звуком.

Різноманітні інструменти ШІ

Evodiff: Розробка EvoDiff від Microsoft — це новий фреймворк штучного інтелекту, призначений для генерування білків, що являє собою перехід від традиційних методів. На відміну від класичних підходів, EvoDiff не покладається на структурну інформацію, що робить процес швидшим та економічно ефективнішим. EvoDiff з відкритим вихідним кодом має потенціал для створення ферментів для терапії, доставки ліків та промислових хімічних реакцій без потреби в детальних структурних даних.

Segment Anything Model: Meta AI представив SAM — потужну модель сегментації, яка демонструє чудову адаптивність, ефективно вирізаючи об’єкти на зображеннях без додаткового навчання. Сила моделі полягає в її інтенсивному навчанні на різноманітних наборах даних, що демонструє надійну роботу в сегментації об’єктів.

Direct Preference Optimization: Метод прямої оптимізації переваг зарекомендував себе як стабільний та ефективний інструмент для точного налаштування великомасштабних неконтрольованих мовних моделей і навчання моделей перетворення тексту в зображення. На відміну від свого аналога, навчання з підкріпленням на основі зворотного зв’язку з людиною (Reinforcement Learning from Human Feedback, RLHF), DPO усуває потребу в моделі винагороди, пропонуючи пряму альтернативу.

Stable Audio: Дослідницька лабораторія звуку Stability AI представляє Stable Audio — дифузійну модель для генерації аудіо, що керується текстом. Користувачі можуть вказати бажану довжину вихідного сигналу в секундах, що дозволяє моделі генерувати звуки від окремих інструментів до цілих ансамблів або навколишнього шуму, наприклад, звуків натовпу. Stability Audio пропонує універсальність для музичного продакшну та інших аудіопроектів, використовуючи можливості дифузійних моделей, навчених на аудіоданих.

Отже, впровадження великих мовних моделей у 2023 році стало значним кроком вперед у сфері розкриття потенціалу можливостей штучного інтелекту, які постійно еволюціонують. Поява потужних моделей, подібних до вищезгаданих, відображає постійні зусилля, спрямовані на покращення розуміння мови, генерування та загальних можливостей ШІ. Ці досягнення прокладають шлях до інноваційних застосувань у різних галузях — від обробки природної мови до генерації коду та синтезу зображень. Оскільки ШІ продовжує розвиватися, 2023 рік є свідченням постійного прагнення вдосконалювати існуючі технології, відкриваючи шляхи для практичного застосування і створюючи основу для наступної хвилі проривів у галузі штучного інтелекту.